Tylko on tak przytula...
Nawet jeśli nie jesteś wielbicielką tego dodatku, to podejrzewam, że w Twojej szafie znajdzie się przynajmniej jeden szal albo chusta.
W okresie jesienno-zimowym częściej sięgamy po dodatki, które osłonią nas przed chłodem i wiatrem.
Jeśli nie wiesz jaki szal dla siebie wybrać, przeczytaj ten wpis, który mamy nadzieję pomoże Ci w wyborze.
Jaki rozmiar szala będzie najlepszy na jesień i zimę?
Na jesienno-zimowe chłody i wiatry niezastąpione są kaptury i szale. Nawet jeśli Twoja kurtka lub płaszcz mają kaptur, to duży i miły w dotyku szal będzie dodatkowo chronił przed chłodem.
Przyjemna w dotyku tkanina nie będzie "gryzła", drażniła i denerwowała.
Mała apaszka czy szaliczek są świetnym dodatkiem wiosną i latem kiedy pełnią głównie funkcje ozdobne. Duży szal z dobrej jakości tkaniny i z eleganckim motywem zastąpi ozdobną apaszkę w pomieszczeniach a na zewnątrz spełni się w praktycznej roli.
Jak go nosić?
Od najprostszej formy, czyli luźno zarzucony przez szyję, przez fantazyjnie upięte lub zawiązane. Na stronach internetowych znajdziesz wiele inspiracji i krok po kroku nauczysz się wiązać w ciekawy sposób szal. W czasie pracy czy spotkań towarzyskim będzie ozdobą stylizacji. A na zewnątrz otulisz się przed zimnem.
Szal w większym rozmiarze możesz wiązać na wiele sposóbów. Inspiracje znajdziesz na kanałach społecznosciowych, np. na Pintereście znajdziesz filmiki, które krok po kroku pokazują jak pięknie upinać szal. Jeśli nie masz czasu albo cierpliwości do fantazyjnych upięć wystarczy zarzucić go swobodnie. Biurowy dress code, który charakteryzyje się klasycznymi fasonami i ograniczony jest kilkoma kolorami możesz urozmaicać szalami.
Z jakiego materiału wybrać szal na jesień i zimę?
Szal z pashminy
Chyba każda z nas słyszała o pashminie. I zapewne większość posiada wśród swoich akceesoriów i dodatków szale lub chusty z pashminy. Czym jest pashmina?
Paszmina to rodzaj wełny, z której wykonuje się głównie szale i apaszki. Nie tylko damski, bo równie chętnie sięgają po nie mężczyźni. Jest to cienki, a przy tym ciepły materiał.
Wełnę kaszmirową pozyskuję się z sierści kóz kaszmirskich, które żyją w Himalajach głównie na terenach Chin i Mongolii. Trudne warunki pogodowe w terenach górskich sprawiają, że ten materiał posiada wyjątkowe właściwości.
Jedną z nich jest cena. Jeśli szal jest tani, można przypuszczać, że nie jest to prawdziwa paszmina.
Kolejną cechą jest waga. Duży szal będzie ważył około 200 gram.
Włókna pashminy są barwione przed tkaniem , w produktach nie oryginalnych farbowanie z reguły odbywa się już po uszyciu wyrobu. Można to sprawdzić na supełkach na końcu szala — podrabiana pashmina ma białe plamki po rozsłupłaniu.
Aby szaliki, chusty i apaszki z paszminy służyły nam jak najdłużej a przy tym nie traciły pięknego wyglądu pamiętaj o kilku wskazówkach:
Pierz ręcznie w temperaturze maksymalnej 30°C.
Do prania używaj delikatnych środków (bardzo dobrze sprawdza się tradycyjne szare mydło).
Nie pocieraj i nie wyżynaj mocno.
Wyprany szal rozłóż równo na suszarce i pozostaw do wyschnięcia (najlepiej z dala od mocnego słońca).
Zabrudzenia, które nie zeszły to praniu można usunąć poprzez czyszczenie na sucho w punktach pralniczych.
Szal z tencel linen
Czym jest ten przyjemny w noszeniu materiał? Tencel pochodzi w 100% z celulozy drzewnej. Produkcja tego materiału zaczyna się od drewna lub innych roślin, np. bambusa, z których wydobywa się miazgę celulozową. Z niej, przy użyciu technologii tworzy się polimer na włókna. Jednym zdaniem można to opisać jako rozpuszczenie celulozy, z której powstają nici.
Nasuwa się od razu skojarzenie z wiskozą. Jednak pomiędzy tencel i wiskozą jest zasadnicza różnica. W przypadku wiskozy do rozpuszczania celulozy uzywa się żrących rozpuszczalników. Natomiast w przypadku tencelu stosuje się nietoksyczny i biodegradowalny rozpuszczalnik. Ta różnica ma wpływ przede wszystkim na nas i na środowisko naturalne.
Kolejną fantastyczną zaletą tencel jest wytrzymałość. Sprawdza się zarówno w wysokiej temperaturze, jak i niskiej. Ponadto jego włókna pochłaniają wilgoć i oddają ją do atmosfery. To sprawia, że materiał jest przewiewny i przyjemny dla nas w noszeniu. Jest idealny, bo latem chłodzi, a zimą grzeje. Tencel jest delikatny w dotyku, nie powoduje podrażnień , nie rozciąga się i nie kurczy w wodzie. Te wszystkie cechy sprawiają, że jest tak chętni wykorzystywany do produkcji wysokiej jakości ubiorów i dodatków.
Jest także odporny na zagniecenia.
Jak prać wyroby z tencel, aby jak najdłużej służyły i pięknie wyglądały? Pamiętaj o kilku wskazówkach:
Unikaj wysokiego wirowania.
Możesz prać go ręcznie co jest najbardziej delikatne dla każdego materiału.
Według większości zaleceń tencel można prać w temperaturze do 60 stopni.
Wyroby z tencela można suszyć w suszarce bębnowej.
Możesz je prasować nawet tradycyjnym żelazkiem, ale na niskiej temperaturze.
Poznaj propozycje szali wykonanych z tencel linen i pashminy hiszpańskich marek Anekke i Kimmidoll.
Możesz je zakupić w naszym sklepie ciekawatorebka.pl Zobacz je tutaj.
Piękne kolory pasują do jesienno-zimowych płaszczy i kurtek. Duży rozmiar otuli Cię i pozwoli przetrwać chłody aż do wiosny.